Siiri Erala, peatoimetaja, Pärnu Postimees
Foto: Mailiis Ollino

Jaan Ratniku sõnutsi aitavad Pärnumaa turismitervikut spaade kõrval moodustada Lottemaa, Koidula muuseum, kontserdimaja, Endla teater ja ülejäänud kultuuriasutused.

Jaan Ratniku sõnutsi aitavad Pärnumaa turismitervikut spaade kõrval moodustada Lottemaa, Koidula muuseum, kontserdimaja, Endla teater ja ülejäänud kultuuriasutused. 

Pärnu-Helsingi lendude käivitamiseks tuli siinsetel firmadel näidata, et Pärnusse tasub tulla.

Suvepealinna ei tulda enam ainult magama ja suplema, turist tahab muidki elamusi.

Vastuolulise Weekend festivali mõju on tänini Pärnus tunda.

Lühike hooaeg, vähe koostööd ja juhuslik turundus – need on Pärnu turismiettevõtjate arvates valdkonna kõige suuremad kohapealsed probleemid. 

Suvepealinna turismiettevõtjate mured kaardistas turismiasjalisi koondav vabaühendus Destination Pärnu, küsitledes selleks aprillis oma liikmeid. Suurimat proovikivi – hooajalisust – kirjeldas vabaühendus oma kokkuvõttes järgmiselt: “Soojad suveilmad toovad ranna rahvast täis ilma reklaamitagi, kuid madalhooajal jäävad hotellitoad tühjaks konkurentsivõimeliste toodete-teenuste valiku nappuse tõttu.

Samal ajal tõi Destination Pärnu esile, et suve pikendamine pole küll ettevõtjate võimuses, ometi on võimalik turismihooaega pikendadam võtkem või Soomaa kevadsuurvee aegsed kanuu- ja haabjamatkad, Matsalu sügisene rändlinnuvaatlus ning uisu- ja tõukekelguretked jäätunud merelahtedel ja soodel. Viimastel aastatel on Pärnu toitlustajatele ja majutajatele kliente toonud ka talvine kalapüük jõe- ja merejääl ja suusatamine Jõulumäel.

Teise konnasilma, koostöö kohta leiab samuti häid näiteid ja tõelise eduloona saavad siinsed turismifirmad esitleda kaasaaitamist Pärnu–Helsingi lennuliini käivitamisele. “Tõenäoliselt oleks Nyxair ilma Pärnu suurte turismi- ja majutusettevõtete toetuseta palju kauem kõhelnud, kas ikka tasub hakata siia otselende tegema,” avaldas Destination Pärnu üks asutajatest, ravispaahotelli Tervis juhataja Jaan Ratnik. “Oleme suutnud ka Soome turismibüroodele viia kohale teadmise, et me ei paku ainult lennupiletit kuhugi liivaranna lähedasse linna, vaid terviklikku teenust, kuhu kuuluvad majutus, meelelahutus, tervise taastamine, kohalik köök ja kaubanduski.”

Ratnik rõhutas, et kuigi ravispaahotelli juhatajana peaks ta reklaamima eelkõige oma majade teenuseid, ei ole hea restorani ja veekeskusega hotell kenas ranna rajoonis tänapäeval üksi enam terviklik turismitoode. Peale suplemise, söömise, magamise ja mõne ekskursiooni tahab turist saada elamust kohalikust kultuurist, pärimusest ja kogemust piirkonna argielust.

Ratniku sõnutsi aitavad Pärnumaa turismitervikut peale  spaade moodustada Lottemaa, Koidula muuseum, kontserdimaja, Endla teater ja ülejäänud kultuuriasutused. “Üldiselt ööbivad teatrikülastajad hotellis. On tekkinud lausa eraldi seltskond, kes tuleb nädalavahetuseks spaasse ja käib ühtlasi teatris ja kontserdil,” märkis Ratnik.

Isegi kohalikes vastuolulisi reaktsioone tekitanud festivalil Weekend oli positiivne mõju olemas. “Weekendiga avastasid Pärnu endale nooremad soomlased, kes on jäänudki meie külaliseks. Kuigi lärmakat festivali enam pole, naudivad nad nüüd oluliselt rahulikumat puhkust,” rääkis spaajuht.

Destination Pärnu esindajana pani Ratnik ette, et suurüritusi kavandades kutsutaks laua taha majutajad ja toitlustajadki. “Muidu võib juhtuda, et ummistame mõne uue võistlusega suvehooajal niigi üle koormatud turismitaristu täielikult ära, ja kokkuvõttes kannatavad nii kohalikud kui turistid,” põhjendas ta.